Napój ze słodkich warzyw

Często zdarza się, że mamy ochotę na słodycze. Wg medycyny chińskiej i makrobiotyki (Michio Kushi i Alex Jack) to brak smaku słodkiego w pożywieniu. Smak słodki to nie CUKIER!

Drobno pokrój równe ilości 4 słodkich warzyw: cebuli, marchwi, kapusty  i zimowej dyni (albo kabaczka).

Zagotuj wodę w objętości 3-4 razy większej niż objętość składników, dodaj warzywa i gotuj bez przykrycia przez maksymalnie 3 minuty, Następnie przykryj i gotuj na małym ogniu przez 20 minut.

Przecedź bulion i pij na gorąco albo po schłodzeniu do temperatury pokojowej.

Odcedzone warzywa zużyć.

  • nie dodawaj żadnych przypraw
  • napój można przechowywać w lodówce do 2 dni. Przed piciem należy go podgrzać albo poczekać, aż sam ogrzeje się do temperatury pokojowej.

 

Krupnik

Składniki: 4 solidne marchewki, 6 ziemniaków, kawałek selera, korzeń pietruszki (1 lub 2), por, pół szklanki kaszy jęczmiennej , łyżka oleju rzepakowego (nierafinowanego), listek laurowy, ziarenka jałowca, ziele angielskie, świeżo zmielony pieprz czarny, czosnek niedźwiedzi – listki lub zielona pietruszka

O: Gotujemy 3-4 litry wody, na wrzątek wrzucamy jałowiec, listek laurowy;

Z: Potem dodajemy pietruszkę, seler, po 10 minutach  ziemniaki pokrojone w kostkę, startą na grubych  oczkach marchewkę,  łyżkę oleju;

M: dodajemy wypłukaną kaszę, por pokrojony w talarki, ziele angielskie, pieprz;

W: sól wedle uznania

D: jak ziemniaki i kasza będą miękkie wyłączamy i posypujemy natką lub czosnkiem niedźwiedzim

Uwaga – możemy użyć kaszy jaglanej (przemiana Ziemi), lub quinoa (przemiana Ognia)

Żurek dobry w poście, na święta i na co dzień

Składniki: 6 średnich ziemniaków, cebula, kawałek pora, butelka żurku, czosnek, sól, majeranek, listek laurowy, ziele angielskie, jałowiec, sól

Gotujemy 2,5 litra wody. Gdy woda się zagotuje dodajemy:

O: listek laurowy, ziele angielskie, jałowiec

Z: dodajemy obrane ziemniaki

M: dodajemy cebulę, por

W: sól

D: jeżeli ziemniaki będą już miękkie dodajemy rozmieszany dobrze żurek (ja używam nawet miksera – wtedy jest pewność, że nie będzie „glusiów”)

O: posypujemy majerankiem,

Z: 1 łyżka oleju rzepakowego (ja daję nierafinowany)

M: przetarty ząbek lub dwa czosnku

I gotowe!

W warunkach piknikowych smakuje wyśmienicie!!!

Rozgrzewająca kasza jaglana na śniadanie

Składniki: Kasza jaglana (na osobę 1/4 do 1/3 szklanki), suszone morele (niesiarkowane, w kolorze brązowym)  lub owoce goji, łyżka świeżo zmielonego siemienia lnianego, 2 goździki, szczypta cynamonu, starty imbir (pół łyżeczki), sól (na koniec łyżeczki), parę prażonych migdałów lub orzechów włoskich, owoce różne – mogą być jabłka lub gruszki pokrojone na małe kawałki lekko podgrzane z odrobiną wody, ale mogą być także przetwory z owoców jakie lubimy.

Kaszę płuczemy i zalewamy na noc wodą.

Rano kaszę kaszę płuczemy i ponownie zalewamy wodą -wody należy wziąć 2 razy tyle co kaszy i jeszcze odrobinę na odparowanie.  Gotujemy, a gdy woda będzie wrzała dodajemy goździki, pokrojone morele (lub owoce goji), szczyptę cynamonu, starty imbir, a pod koniec gotowania sól.

Uważać, żeby kaszy nie przypalić – gotujemy na małym ogniu, można ją postawić na płytce lub włożyć do drugiego garnka z wodą lub przypilnować moment aż kasza wchłonie wodę, zestawiamy z gazu i chowamy w poduchy.

Po pół godzinie wyjmujemy kaszę, nakładamy na talerz, posypujemy siemieniem, dodajemy owoce  i prażone migdały lub orzechy włoskie.

Trzeba spróbować, żeby uwierzyć, że takie śniadanie daje sytość na kilka godzin.

Chleb – przepis dla Rafała

Piekę chleb od kilku lat, ale niedawno córka mi powiedziała, że ostatnio wychodzi mi naprawdę dobry…

Mój przepis z zakwasem, który dostałam od Krysi M zmodyfikowałam, bo zastąpiłam mąkę pszenną żytnią:

4 szklanki mąki żytniej 720,

1 szklanki mąki żytniej 2000,

1 szklanka mąki orkiszowej 2000 lub 1850

ok. 3/4 litra wody – ugotowanej i ostudzonej – tak aby nie parzyła

3 płaskie łyżeczki soli

zakwas *

siemie lniane, pestki dyni

Wszystko mieszamy i wyrabiamy ok. 5 minut

3 łyżki odkładamy do słoika (nie myjemy słoika z poprzedniego zakwasu) i trzymamy niezamknięty – a tylko przykryty w lodówce.

Ja dodaję płatki jaglane (1-2 łyżki) i przyprawy:

1. kminek, majeranek, czosnek

2. czarnuszka, suszone pomidory, czosnek, majeranek

Wymieszane ciasto wykładamy do dwóch foremek typu keksówki do połowy objętości i wstawiamy do zimnego pieca na 8-10 godzin. (jak mam mniej czasu to piec trochę podgrzewam do 50 st)

Pieczemy dobre 1,5 godziny w temp 180 stopni – pod koniec pieczenia jeżeli spód jest blady odwracam chleb i parę minut jeszcze piekę aż się przyrumieni.

Po ostygnięciu trzymamy w lnianej ściereczce.

Zakwas należy zużyć w ciągu 7 dni lub dokarmić dosypując mąki żytniej razowej 2000 i wody.

Zupa dyniowa nie tylko na październikowe dni

Składniki: ok. 1,2 kg dyni – hokkaido łatwiej się kroi i nie trzeba jej obierać, 2-3 marchewki, pietruszka, kawałek selera, por (niekoniecznie), 3-4 cebule, 3 łyżki soku świeżo wyciśniętego z cytryny, 1 łyżka oleju nierafinowanego, jałowiec, listek laurowy, papryka słodka, pieprz czarny, rozmaryn, sól

O: Gotuję ok. 1,5 litra wody – wrzucam trzy ziarenka jałowca i 3 listki laurowe,

Z: dodaję marchwki, pietruszkę

M: seler, por

Gotuję 10 min

potem:

Z: dodaję dynię pokrojoną (obraną jeżeli dynia jest duża i skóra twarda) i pozbawioną pestek i 1 łyżkę oleju,

M: wrzucam cebule, dodaję trochę pieprzu

W: solę 1,5 łyżeczki,

Gotujemy 20-30 min – sprawdzamy czy dynia jest miękka i wyłączamy. Możemy poczekać aż nieco ostygnie, ale jak nie mamy czasu to ostrożnie wybieramy dynię i cebulę do naczynia, w którym będziemy je miksować i wlewamy nieco wywaru. Wyjmuję pietruszkę, seler i por – marchewkę zostawiam. Miksuję dynię z cebulą w osobnym naczyniu bo nie chcę mielić przypraw, które zawsze gdzieś się ukryją.

Zmieloną papkę dodaję z powrotem do wywaru, wstawiam na gaz

D: dodaję 3 łyżki cytryny

O: pół łyżeczki papryki słodkiej, rozmaryn

Czekam do zagotowania, wyłączam, zupa gotowa

Można posypać lekko uprażonymi pestkami dyni

Wegetariański kawior żydowski – specjalnie dla Beaty M

Składniki: 6 łyżek oleju lub więcej, w razie potrzeby

3 cebule, pokrojone w kostkę

200 g zielonego groszku świeżego lub mrożonego

150 g fasolki szparagowej grubo pokrojonej

30 połówek orzechów włoskich

3 ugotowane na twardo jajka obrane

sól i świeżo zmielony pieprz

razowy chleb lub maca do podania

1. Na patelni rozgrzać olej. Włożyć cebulę i smażyć, aż będzie miękka i lekko się zrumieni. Dodać groszek i fasolkę, doprawić pieprzem i solą. Smażyć na umiarkowanym ogniu aż groszek i fasolka będą miękkie. Jeżeli używamy warzyw mrożonych wcześniej należy umieścić na sicie i przelać wrzątkiem.

2. Przełożyć do pojemnika blendera. Dodać orzechy oraz jajka i rozdrobnić. Doprawić w miarę potrzeby. Jeżeli masa jest sucha dodać więcej oleju i wymieszać. Podawać z razowym chlebem lub macą.

źródło: Kuchnia Żydowska – wyd. 2005 Siedmiogród

Śniadanie na ciepło z płatków owsianych lub jaglanych

Płatki owsiane (lub jaglane) zalewamy wodą i gotujemy kilka minut. Mieszamy, żeby płatki się nie przypaliły. Pod koniec gotowania dodajemy szczyptę soli.

Płatki przekładamy do miseczki, posypujemy łyżką świeżo zmielonego siemienia lnianego, dodajemy owoce (świeże bądź ze słoika) a wierzch posypujemy uprażonymi migdałami bądź orzechami włoskimi.

Płatki można zalać wodą poprzedniego dnia i już nie gotować, ale wtedy mamy chłodną potrawę

Piernik makrobiotyczny domowy

Będziemy potrzebować: 3 szklanki mąki orkiszowej razowej (oznaczenia 2000 lub 1850), 3 jaja od szczęśliwych kur (0 lub 1), 1/2 szklanki cukru nierafinowanego (buraczany albo trzcinowy), 1 szklanka miodu, 1 szklanka mocnego naparu kawy naturalnej, 3/4 szklanki oleju (ja daję olej rzepakowy nierafinowany – do kupienia w sklepach Spolem), 1 torebka przyprawy korzennej do pierników, 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej, posiekane bakalie 50-100 g (orzechy włoskie, migdały), powidła do smarowania – niekoniecznie.

Do polewy: 2 łyżki masła, 2 łyżki miodu, 2 łyżki kakao.

Przesiać mąkę. Jaja umyć, oddzielić żółtka od białek. Żółtka utrzeć z cukrem, dodać miód, gorący napar z kawy, mąkę, olej korzenie, sodę, bakalie i sztywno ubitą pianę. Dokładnie wyrobić ciasto i przełożyć je do posmarowanej masłem (lub wyłożonej papierem do pieczenia) foremki. Piecze się około godziny w temp wg mojego piekarnika 160 st. Sprawdzamy wbijając długi patyczek (taki od szaszłyków). Niedopieczone ciast przykleja się do patyczka. Jeżeli patyczek pozostaje suchy – znaczy, że piernik jest upieczony.

Przygotowujemy polewę: 2 łyżki miodu, 2 łyżki kakao, 2 łyżki masło – podgrzewamy i mieszamy. Ostudzony piernik polewamy przygotowana polewą.

Zapachniało świętami :).

Ostatnio nieco zmodyfikowałam przepis – zamiast 1 szklanki miodu – dałam 1/2 szklanki miodu i 1/2 szklanki melasy (syrop z buraka cukrowego), do kupienia w Lidl, a melasa to cenne źródło mikroelementów

Pesto humus z grochu i rukoli

Pesto można wykonać z wielu zielonych roślin i różnych nasion, hummus robi się z cieciorki. Ja sparafrazowałam hummus i zrobiłam z grochu (szklanka suchego) i rukoli (pół opakowania). Do tego czosnek, nierafinowany olej np rzepakowy lub inny nierafinowany, zmielony sezam lub siemie lniane, sól kamienna, pieprz czarny.

Groch moczymy na noc, gotujemy, aż będzie miękki, solimy pod koniec gotowania. Do blendera wrzucamy groch, rukolę, dodajemy tłuszcz i roztarty czosnek i zmielony sezam. Blendujemy i podajemy do chleba z listkami rukoli.