8/10 Chińska teoria pięciu przemian

  1. Chińska teoria pięciu przemian.

Chińska medycyna, w której żywność jest integralnym  elementem dzieli produkty żywieniowe na pięć grup i przypisuje im jedną z przemian-żywiołów.

Żywioły związanyne są  z porami roku: Wiosna-Drzewo, Lato-Ogień, Schyłek Lata- Ziemia, Jesień-Metal, Zima-Woda.

Wiosna-Drzewo – smak kwaśny – to sok z cytryny, ocet winny, natka pietruszki, kwaśne owoce, kurczak, biały ser, kefir, pszenica, pomidory, białe wino, kiełki

Lato-ogień – smak gorzki – wrzątek, kawa, herbata, czerwone wino, suszone zioła – tymianek, bazylia, baranina, gryka, kardamon

Schyłek Lata- Ziemia- smak słodki – to marchew, pietruszka, cukinia,  słodkie owoce, cynamon, olej, masło

Jesień – metal – smak ostry – np. cebula, czosnek, pieprz, ryż, kalafior)

Zima – Woda – smak słony – Woda-Słony (np. sól, ryby morskie)

Potrawy przygotowane wg tej metody muszą być tak przygowowane, aby składniki były dodawane po kolei zgodnie z wymienioną kolejnością. Można się cofnąć tylko o jedną przemianę i potem znowu kontynuować po kolei dodając składnki z każdej z przemian.

Co to daje? Potrawy tak przygotowane zyskują pełnię smaku – nawet osoby, które mają problem z przyprawianiem potraw – trzymając się tych zasad uzyskają niesamowity smak i aromat potraw.

Druga sprawa – to dostosowanie jedzenia do pory roku. Powszechna podaż świeżych owoców i warzyw przez cały rok nie zawsze nam służy. Zimą np. należy ograniczyć surowe owoce i warzywa, nabiał, a dla wyrównania niskiej temperatury za oknem spożywać dużo prazonych ziaren, orzechów, pesetek i produktów z przemiany Ognia.

Polecam książkę pani Bożeny Cyran-Zak   – Jedz i żyj zgodnie z porami roku. Znajdziemy tam przepisy na każdą porę roku.

 

Dodaj komentarz